You are here: Home > Jarmarki > Historia jarmarków

Historia jarmarków


Jarmarki w swojej historii mają już kilka wieków. Największy ich rozkwit przypadł na średniowiecze. W tamtych czasach rozwijały się podróże oraz handel, toteż jarmarki były co jakiś czas organizowane w większych miastach lub też mniejszych w celach promocyjny. Głównym zadaniem jarmarków była wymiana towarów lub też zakup towarów. Przeważnie były to towary w ilościach hurtowych, ale jak to bywa na wszelkiego typu bazarach, organizowano też drobny handel detaliczny.

Jarmarki bardzo często były organizowane ze względu na święto kościelne. Miało to wiele plusów, gdyż takie jarmarki organizowane przez kościół były bardzo bezpieczne. Przybywający kupcu nie musieli obawiać się rozbojów a także nadmiernych podatków. Trwające jarmarki miały różną długość, czasami kończyły się już po dwóch dniach, czasami trwały nawet dwa tygodnie. Czas ten był bardzo dobrze zorganizowany, jarmarki rządziły się swoimi prawami. Czas był dzielony na wystawiane towary, oddzielny czas na zawarcie umów handlowych czy też rozliczeń miedzy kupcami.

Na najpopularniejsze jarmarki przyjeżdżali kupcy z całej europy aby wymienić się bądź sprzedać swoje unikatowe towary. Jarmarki w tym czasie były ogromnie popularne i towarzyszyły im liczne zabawy oraz hulanki. Wraz z rozwojem transportu, jarmarki stały się mniej popularne i powoli zaczynały zanikać. Przetrwały te najbardziej znane i tradycyjne, inne jarmarki ograniczyły się do handlu regionalnego, przyjmując nazwę targowisk bądź też bazarów. Obecnie właściwym jarmarkiem w dzisiejszych czasach jest handel bazarowy lub też organizowane targi tematyczne.

Huczne jarmarki odbywają się od czasu do czasu w różnych miejscach Polski tam gdzie była największa tradycja, np w Lublinie, lub też Gdańsku. Pomimo tego ludzie licznie przychodzą na targowiska w celu zakupu towarów. Można tu spotkać tradycyjne potrawy, różne od wszystkich innych w zwykłych sklepach. Jarmarki i targi to również świetne miejsce do spędzenia czasu z cała rodziną oraz wzięcia udziału w licznych zabawach, które są organizowane.

Tags: , , , ,

Comments are closed.