Jak powstały współczesne bazary.
Handel bazarowy jest od dawien dawna praktykowany w wielu krajach. Narodził się już w starożytności, ale najbardziej został rozpowszechniony w średniowieczu. W średniowieczu handel taki był znany pod nazwą jarmarki.
Jarmarki były organizowane przy okazji świąt kościelnych i służyły do wymiany towarów ilościach hurtowych, odbywały się także mniejsze jarmarki, gdzie ludzie mogli kupić produkty w cenach detalicznych. Jarmarki przyciągały kupców z wielu krajów europy i stanowiły ważny moment w handlu. Kupcy bardzo często zawierali między sobą, różnego rodzaju umowy handlowe, oddawali towar na kredyt, rozliczali stare zaległości lub też wymieniali się towarami.
Jarmarki takie trwały nawet kilka dni, zależne to było od rodzaju jarmarku oraz jego popularności. Wraz z rozwojem komunikacyjnym, jarmarki zaczęły tracić na swoim znaczeniu i zaczęto organizować je tylko ta gdzie były najbardziej popularne lub też gdy miasto leżało na trasie handlowej. Pomimo tego jarmarki przetrwały do dzisiaj w formie bazarów czy też targowisk, a typowe jarmarki organizowane są tylko raz do roku w miastach gdzie ta tradycja była najsilniejsza. Współczesne bazary i targi mają ze sobą wiele wspólnego, tu również występuje wymiana handlowa towarów czy też usług, ale na mniejszą skalę bo w skali detalicznej. Kupcy codziennie mogą prezentować swoje towary a same bazary zorganizowane są lepiej od strony formalnej. W każdym mieście czy małej miejscowości do tego celu wyznaczone są specjalne miejsca.
W tych miejscach, codziennie można spotkać kupców zwanych dzisiaj popularnie sprzedawcami. Dzisiejsze targi zwane targowiskami mają niektóre wspólne cechy z dawnym jarmarkiem. Na bazarach również można negocjować ceny i wybierać najlepsze towary. Kupcy starają się mieć najbardziej atrakcyjny towar i najlepszą cenę. Kupujący idąc na taki bazar wie, że będzie miał dużo ofert i najniższe ceny. Bazary charakteryzują się pewna specyfiką w handlu toteż wiele ludzi chętnie odwiedza te targowiska choćby dla samej przyjemności.