You are here: Home > Targi > Jarmarki, targi, giełdy

Jarmarki, targi, giełdy


Jarmarki, targi, giełdy te trzy słowa w gruncie rzeczy mają ze sobą bardzo dużo wspólnego. Są to miejsca gdzie dochodzi do swobodnej wymiany towarów, w formie towar za towar, towar za pieniądze, towar za usługi bądź też usługi za pieniądze. Przeróżne targi znane są już od wieków na całym świecie. W średniowieczu ta forma wymiany była znana pod nazwą jarmarki. Jarmarki były organizowane do handlu hurtowego i przybywali na nie kupcy niemalże z całej europy. Odbywały się tam wymiany handlowe oraz zawierano wszelkiego rodzaju spółki. Dzisiaj targi maja o wiele mniejsze znaczenie i charakter bardziej regionalny.

Na świecie jest wiele państw, gdzie targowiska mają ogromne znaczenie, są to przeważnie państwa arabskie. Tam handel targowy należy do codzienności i ma swój osobisty urok. Na takim targowisku, możemy kupić niemalże wszystko i musimy pamiętać iż na tych jarmarkach obowiązkiem jest targowanie się. W Polsce targowiska są niemalże w każdej miejscowości, są to specjalnie wydzielone i zorganizowane miejsce do handlu obwoźnego. Można tam zakupić zarówno towary przemysłowe jak i towary spożywcze. Bezpośredni kontakt ze sprzedawcą pozwala nam bardzo często negocjować daną cenę. Targowiska charakteryzują się tym iż ceny tam są bardzo często niższe niż w tradycyjnych sklepach detalicznych. Targi mają również swój urok, handlujący tam kupcy nawołują klientów proponując i zarzekając się iż mają najlepszą ofertę.

W wielu miastach europy, różnego rodzaju bazary są atrakcją turystyczną i przyciągają naprawdę sporą liczbę osób. Dziś bazary unowocześniają się i powstają specjalne wiaty bądź boksy, gdzie kupcy mogą prezentować swoje towary. Handel taki staje się o wiele wygodniejszy i nie jest uzależniony od pogody, a klienci częściej pojawiają się na bazarach. Pomimo powstawania wielu supermarketów, handel na bazarze nie upadł, ze względu na swoja tradycję. Najczęstszymi klientami są osoby starsze, które pamiętają, że bazary niegdyś były jedną z podstawowych form handlu detalicznego.

Comments are closed.